Yaşam Koçluğu

Herkes hayatının iyi olmasını ister. Hayatındaki her şeyin yolunda gitmesini ister. Özellikle özel yaşamında mutlu olmak ister. İşte yaşam koçunun amacı, tüm bu istekleri olabildiğince yerine gelmesini sağlamaktır.

Yaşam koçunun amacı nedirsorusunun bir başka cevabı da, kişiyi olduğundan daha iyi yapmak ve başarıya ulaştırmaktır.

Amacını yerine getirebilmek için kişinin duygularını anlaması ve empati kurması gerekir. Çünkü başarımızın anahtarı, duygularımızdır.

Temel amaçlardan bir tanesi de iyi bir terapist olmaktır. Yaşama karşı olan bakış açısını değiştirmeyi amaçlar. Birçok insan hayata karşı, yanlış bir bakış açısına sahiptir. Bu bakış açısı değişmediği için de, hep olumsuz şeylerle karşılaşılır. İşlerin ters gitmesi, yanlış yolda olduğunun göstergesidir.

Doğada bazı kurallar vardır ve hiç değişmez. Mesela güneşin yararı ve zararı hiç değişmez, hep aynıdır. Yağan yağmur miktarı hep aynıdır. Yağmur yağdığı zaman bitkiler beslenir ve daha iyi görünürler.

Yüksek bir binanın katından birisi düştüğünde, mutlaka ölür.

İşte yaşamın kuralları da kesin ve değişmezdir. Yalnızca biz yeterince anlamadığımız ve ne yapmamız gerektiğini bilmediğimiz için, yaşamı bizim aleyhimize işler gibi görürüz.

Aslında durum hiç de öyle değildir.

Koçluğun amacı da, kişilerin hayatı doğru anlamasını sağlamak ve hayatı daha iyi bir şekle dönüştürmektir.

Bir başka amaç ise kişinin hedeflerini net olarak belirlemesidir. Hedefe ulaşılan yol haritasının da tam olarak uygulanmasıdır.

Başarının kesin olarak sağlanmasıdır. Herkesin yaşamı aynı olmadığı için, kişiye göre program belirlenir. Başarı da kişinin bulunduğu konuma göre farklılık gösterir.

Yaşam koçu bu farklılıkları iyi anlayan ve ne yapılması gerektiğini bilen kişidir.

Kişinin hayatının kontrolünü eline almasını sağlar. Aslında en büyük amaçlardan bir tanesidir. Birçoğumuz ya işimizin, ya da ailemizin esiri oluruz. Bu ikisi arasında, bir türlü dengeyi kuramayız. Çok çalıştığımız için bize daha çok iş verilir. Hayır demeyi bilmediğimiz için ise daha çok zaman ve emek harcarız. Bu durum aile ve iş açısından da aynıdır, değişmez.

Dengeyi sağlamak ise koçun en büyük amaçlarından bir tanesidir.