Hakkımda

Çocukluk , Eğitim Yaşamı ve İş Hayatı

Devlet memuru bir babanın ve ev hanımı bir annenin üç çocuğundan ortanca olanıyım. Küçüklüğüm boyunca, pek de dur durak bilmeyen, çevrede “cin gibi” ve “yaramaz” sıfatlarıyla anılan, haşarı, tüm bunlara rağmen, o zamanlar terim olarak anlamadığım “Şeytan tüyü var bunda!” söylemiyle birlikte çok da sevilen bir çocuktum.

Benim zamanımda çocuk olmak;

Şimdikinin aksine çocuk olarak zamanın büyük bölümünü sokakta top peşinde koşturup, tablet, televizyon ve diğer her teknolojik aletten uzak, var olan enerjiyi hazırda olan oyuncaklar, pc oyunları üzerinden değil de, oyun kurarak, oyuncak yaratarak geçirmenin farklı kazanımını yaşadığımız dönemlerdi. Özgürlük ve yaratıcılığın verdiği tat, şu an bile damağımda.

İlk, orta ve lise dönemlerimde öğrenci olarak genelde başarılı bir eğitim hayatım oldu. Bu başarı çok çalışarak değil dersi derste dinleyerek sağlandı diyebilirim. Her zaman en sevdiğim ders matematik oldu. Soru çözmek hep bulmaca çözmek gibi keyif veren kafa dağıtan bir aktivite gibi gelmiştir bana. Ancak, hazırlık süreci istediğim gibi olmayınca üniversite sınavında biraz hayal kırıklığı yaşadım.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi, İktisat Fakültesi,

Üniversiteye başladığımda hedefim bir an önce mezun olup, çalışma hayatına atılmaktı. Okulun ilk ve ikinci yılında, bölüm birincisi oldum. Benim için fazla gayrete gerek kalmadan böyle bir sonuç almak, bana üniversite bitiminde iş hayatına en az iki yıl deneyimle başlama hayalleri kurdurdu.

Hayatımın belki de en önemli kararlarından biri olan, üniversitenin üçüncü yılında aldığım çalışma kararıyla Vodafone’da tam zamanlı işe başladım. İstanbul ve Bolu arasında mekik dokuma günlerim başlamıştı. Üniversite hayatımın son iki yılında hem çalışıp hem okuyarak stres yönetimi, verimli zaman kullanımı, kurumsal iş yaşamı ve insan ilişkileri konusunda çok yol kat ettim. Kendi paramı kendim kazandım. Bunun yanında henüz okurken aileme destek oldum. Üniversite’den mezun olduğumda tamda hayallerimdeki gibi iki yıldan fazla kurumsal şirkette çalışma tecrübem vardı. Okul bitiminde hızlıca kısa dönem askere gidip döndüm.

Askerlik dönüşü kısa bir araştırmayla, rakamsal verilerin olduğu, istatistiğe, matematiğe dayalı, Türkiye’de ciddi gelişme potansiyeli görülen, nitelikli personel açığı da mevcut olan “Sigortacılık” sektöründe başlama kararı aldım.

Askerlik sonrası çalışma yaşantıma başlamadan önce her zorlu sürecimde desteği ve her daim hayat enerjisiyle yanımda olan sevdiğim kadınla evlendim.

Sompo Japan Sigorta’da çok keyif alarak, çok değerli yöneticilerle çalıştım. Sigortacılığın temellerini attığım Sompo Japan Sigorta’da, kısa sürede çok fazla şey öğrendim. Bu dönem mesleğin dinamiklerini ve piyasanın işleyişini anlamam açısından çok verimli bir süreç oldu.

Sompo Japan Sigorta ardından Bereket Sigortaya geçiş yaptım. Bereket Sigorta’da üst düzey yöneticilerle dirsek dirseğe çalışma şansına eriştim. Birçok yönetici bakış açısını görerek, karar alma süreçlerine destek oldum.

Ak Sigortaya geçiş...

 

 Nitelikli personel ihtiyacın yüksek olduğu bir dönemdi. Yoğun bir iş değiştirme furyası vardı. O dönemde aldığım eğitimlerden gelen bilgi birikimim, çalışkanlığım ve kişiliğimle Ak Sigortaya Satış Geliştirme Yöneticisi olarak geçtim.

Buradaki yoğun iş temposu içerisinde hazırladığım çalışmalarda, önemli tespitler yaparak, şirketin reasürans anlaşması biten bir ürüne yapılan 15 milyon TL tutarındaki ödemesinin geri alınmasını sağladım. Bu kazanım sonrası şirket üst yönetimi tarafından başarı belgesi aldım ve Sabancı Ödüllendirilme kapsamında ödül kazandım.

..

..

Zurich Sigortaya geçiş...

Bu zamana kadar sektörde hep üretim bacağının yönetimi ile ilgili görev ve sorumluluk alırken, Zurich Sigortada işin mutfağı olan teknik tarafta, ürün ve tarife portföy yönetimi alanında çalışma fırsatı bularak belki de sektörde çok az kişinin sahip olabileceği hem satış yönetimi hem de teknik tarafta çalışma fırsatı elde etmiş oldum. Bireysel Ticari ürünlerin teknik bacağında önemli analiz çalışmalarında rol alırken özellikle Kasko tarafında tarife -fiyatlama ile ilgili çalışmalarla önemli bir Know-How ’a sahip oldum.

Kariyerim süresince eğitim ve gelişimi her zaman önemsedim. "Bilgi Güçtür..." felsefesine gönülden inanarak çalıştım ve İktisat bölümünü bitirdikten sonra, eğitim hayatıma Beykent Üniversitesi Yönetim ve Organizasyon yüksek lisansım ardından İşletme Yönetimi Doktorası ile devam ediyorum.